szlak.info
  • Email
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • RSS
  • Pasma górskie
  • Szczyty
  • Szlaki
  • Schroniska
  • Odznaki
  • Miejscowości
  • Atrakcje turystyczne
  • Porady
Nawigacja
Przeszukaj stronę...

Odznaki głównych szlaków górskich

13 kwietnia 2012 / admin / Odznaki
14

Przemierzając wyznakowane czerwonym kolorem szlaki główne, można nie tylko zbierać punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej, ale także zdobyć kilka specjalnych odznak. Niektóre z nich mają jednak szczególne wymagania, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed wyruszeniem na szlak.

Na szlakach głównych można łącznie zdobyć aż 17 odznak specjalnych: sześć za przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego, sześć za przebycie Głównego Szlaku Sudeckiego, cztery za Główny Szlak Świętokrzyski i jedną za Mały Szlak Beskidzki. Odznaki te przyznawane są przez PTTK (Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej i Oddział Regionalny Śląska Opolskiego) oraz PTT.

Odznaki COTG PTTK

Od 2010 roku Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK przyznaje dwie specjalne odznaki turystyczne: „Główny Szlak Beskidzki” i „Główny Szlak Sudecki”. Obie posiadają cztery stopnie: brązowy, srebrny, złoty i diamentowy.

Odznaka „Główny Szlak Beskidzki” w stopniu brązowym przyznawana jest za zdobycie 200 punktów GOT na trasie szlaku. Uzbieranie kolejnych 200 punktów nagradzane jest odznaką w stopniu srebrnym, zaś za przejście pozostałych brakujących odcinków GSB uzyskuje się odznakę w stopniu złotym. Przy zdobywaniu wyżej wymienionych odznak nie ma ograniczeń czasowych, a poszczególne odcinki szlaku można przejść w dowolnej kolejności i kierunku. W przypadku odznaki brązowej i srebrnej nie przyznaje się punktów za wycieczki odbyte tą samą trasą więcej niż raz, zaś aby zdobyć odznakę złotą konieczne jest przejście wszystkich odcinków szlaku. Z kolei odznaka w stopniu diamentowym przyznawana jest za przejście całego szlaku w czasie nie przekraczającym 21 dni. Regulamin nie precyzuje czy trzeba tego dokonać w trakcie jednej wyprawy, ale raczej należy to rozumieć właśnie w ten sposób.

Odznakę „Główny Szlak Sudecki” zdobywa się na identycznych zasadach, przy czym na stopień brązowy i srebrny wystarczy uzyskać po 150 punktów GOT, zaś w celu zdobycia odznaki w stopniu diamentowym należy przejść cały szlak w czasie nie dłuższym niż 18 dni. Warto zauważyć, iż regulamin odznaki uwzględnia dłuższy wariant Głównego Szlaku Sudeckiego, a więc ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika.

W 2016 roku Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK stworzył również analogiczną odznakę „Główny Szlak Świętokrzyski”, z tą jednak różnicą, iż jest ona tylko dwustopniowa. Odznakę w stopniu srebrnym otrzymuje się przez zdobycie 50 punktów GOT na trasie szlaku, zaś odznakę w stopniu złotym – przez przejście pozostałych odcinków GSŚ.

Przebyte wycieczki należy spisać w książeczce GOT PTTK, w której powinny się też znaleźć stosowne potwierdzenia terenowe (pieczątki). Wypełnione książeczki należy przedstawić do weryfikacji w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie (można wysłać pocztą). Po przyznaniu specjalnych odznak, można je sobie wykupić. Wiąże się to jednak z dość dużym wydatkiem, jako że kosztują one aż 25 zł za sztukę, a nie są przy tym jakoś szczególnie atrakcyjne. Większość zdobywców wykupuje zatem tylko odznakę z najwyższym zdobytym stopniem.

Odznaki Oddziału Regionalnego Śląska Opolskiego

Również w 2010 roku Klub Turystyki Górskiej „Świstak” Opolskiego Oddziału PTTK (którego obecnym kontynuatorem jest Koło Turystyki Górskiej „Opole” Oddziału Regionalnego PTTK Śląska Opolskiego) ustanowił odznakę „Główne Szlaki Górskie Polski”. Odznaka jest czterostopniowa i zdobywa się ją w poniższej kolejności:

  1. Odznaka brązowa „Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego” przyznawana za przejście całego szlaku z Kuźnic do Gołoszyc (lub odwrotnie)
  2. Odznaka srebrna „Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza” przyznawana za przejście całego szlaku ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika (lub odwrotnie)
  3. Odznaka złota „Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego” przyznawana za przejście całego szlaku z Ustronia do Wołosatego (lub odwrotnie)
  4. Odznaka honorowa „Zdobywca Głównych Szlaków Górskich Polski” nadawana po przyznaniu trzech pierwszych stopni odznaki.

Do odznaki zalicza się wycieczki odbyte w latach 2010-2019, przy czym w jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień odznaki. Szlaków nie trzeba pokonywać podczas jednej wyprawy – można to robić etapami.

Wiele kontrowersji, również w komentarzach pod poniższym artykułem, wzbudzał zapis o dziennym limicie 25 kilometrów na szlaku, który pojawił się w jednej z wersji regulaminu. W obowiązującym obecnie regulaminie wspomnianego limitu już nie ma, co umożliwia jednoczesne zdobywanie odznak ORSO i COTG.

Podobnie jak w przypadku odznak COTG, wycieczki należy ewidencjonować w książeczce GOT PTTK (zdobyte punkty można także wykorzystać przy zdobywaniu innych odznak PTTK) lub na samodzielnie wydrukowanym wykazie udostępnianym bezpłatnie przez organizatora. Wypełnione książeczki lub formularze należy (osobiście lub listownie) przedstawić do weryfikacji w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego. Odznaki w stopniu brązowym, srebrnym i złotym można sobie wykupić, zaś odznakę honorową otrzymuje się nieodpłatnie. Opolskie odznaki są naprawdę ładne, warto więc się o nie postarać.

Odznaki PTT

W 2011 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie ustanowiło dwie specjalne odznaki: „Główny Szlak Beskidzki” oraz „Mały Szlak Beskidzki”. Obie odznaki są jednostopniowe i można je uzyskać pokonując wyżej wymienione szlaki w dowolnym kierunku w całości lub w etapach, przy czym uwzględnia się tylko wycieczki odbyte w roku 2011 i kolejnych.

W 2015 roku dodano odznakę „Główny Szlak Sudecki”, a rok później – odznakę „Główny Szlak Świętokrzyski”. Zasady zdobywania są identyczne jak w dwóch poprzednich odznakach, a na poczet odznaki zaliczone będą jedynie wycieczki odbyte w roku, w którym daną odznakę ustanowiono i latach późniejszych.

Opisy przebiegu trasy i potwierdzenia z wycieczek należy zbierać na wykazach wydrukowanych ze strony PTT lub w specjalnych książeczkach odznak GSB, MSB, GSS i GSŚ. Wypełnione wydruki lub książeczki należy przedstawić do weryfikacji w dowolnym oddziale PTT. Przyznane odznaki można wykupić za około 14 zł.

Odznaki są ładne i dość łatwo dostępne, jako że można je zweryfikować w jednym z wielu oddziałów i kół PTT. Minusem jest natomiast konieczność posiadania odrębnej książeczki lub wykazu opracowanego przez PTT. Można jednak przy okazji zdobyć także jedną z odznak GOT PTT (na których wzorowano się tworząc odznaki GOT PTTK).

Tekst zaktualizowano 13 września 2016 r.

PTT, PTTK

14 komentarzy do “Odznaki głównych szlaków górskich”

  1. Edmund napisał(a):
    1 czerwca 2013 o 09:31

    Witam

    Odnosząc się do powyższego tekstu:
    Idea odznak świetna, przebycie tych szlaków to przygoda którą pamięta się całe życie…

    Koszt odznak -25zł absurdalnie wysoki! Chciwość i zachłanność osób pobierających tą opłatę nie zna granic! Tylko patrzeć aż pojawią się tańsze podróbki bez „marży”.

    Limit 25 kilometrów wykluczający jednoczesne zdobywanie odznaki diamentowej i oddziału Opolskiego.Przyznam, że w regulaminach, które widziałem nie było informacji o owych 25 kilometrach, dlatego proszę to zweryfikować u źródła.
    Limity czasowe na odznaki diamentowe również uważam, że niezasadne. Jest to prowokacja by iść w burzę, z kontuzją i nie daj boże być świadkiem jakiegoś wypadku, bo z odznaki nici.

    pozdrawiam
    Edmund

    Reply
    • admin napisał(a):
      2 czerwca 2013 o 20:30

      Jeśli chodzi o wspomniany limit 25 km dziennie, jest to sprecyzowane w regulaminie na końcu paragrafu 3.

      Reply
    • WojteKwiecień napisał(a):
      6 czerwca 2015 o 15:47

      Nie ma limitu 25 km w odznace GSGP . Nie ma stopniowania, że odznakę za jeden szlak można zdobyć w ciągu jednego roku. Odznaka GSGP nie należy już do Oddziału PTTK Opole a do Regionalnego Oddziału Śląska Opolskiego w Opolu na ul. N.Barlickiego 2A a konkretnie do Klubu Turystyki Górskiej „Świstak” Koło nr 21 którego prawnym kontynuatorem jest Klub Turystyki Górskiej „Opole” Koło nr 21 w ORSO PTTK Opole oraz autor odznaki, regulaminu i książeczki GSGP.
      Można także zdobywać potwierdzenia terenowe w książeczkach GOT PTTK.
      Nie będzie problemu z równoczesnym zdobywaniem innych odznak górskich np. GOT PTTK czy Głównymi Szlakami : Beskidzkim czy Sudeckim PTTK i PTT.
      PTTK O/Opole ul. Krakowska w Opolu nie jest właścicielem do praw autorskich oraz własności matryc tychże odznak !!!
      PTTK O/Opole ul. Krakowska w Opolu jeśli coś Państwu sprzedaje np. książeczki GSGP – niezszyte za 5zł – to proszę być świadomym że jest to nielegalne i nie będziemy weryfikować takich książeczek zakupionych w 2015roku oddziale opolskim – ten oddział z ul. Krakowskiej.
      Nabijacie prywatną kieszeń człowiekowi – tzw. „działaczowi PTTK-a” – który od czterech lat (2010-2014) nie rozliczył się z naszym Klubem z dystrybucji książeczek i odznak GSGP.
      Autor regulaminu , książeczki i odznaki GSGP
      WojteKwiecień
      KTG Opole
      ORSO PTTK

      Reply
      • Marcin K napisał(a):
        19 czerwca 2015 o 00:12

        Mam w takim razie pytanie gdzie można nabyć właściwa książeczkę, o której jest mowa w regulaminie…? Czy jest mi ona po prostu nie potrzebna? Wystarczą mi potwierdzenia w książeczce GOT ? I weryfikacja odznaki przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK? Czy muszę potwierdzać (w książeczce GOT) przebytą trasę zdjęciami, podpisami przewodników i przodowników?

        Z Góry Dziękuję za odpowiedź

        Z Górskim pozdrowieniem Marcin K

        Reply
    • leszek121 napisał(a):
      29 lipca 2015 o 19:37

      to fakt trudne przejść ten szlak w 25 dni ale nikt nikogo nie zmusza nie przejdziesz to nic sie nie stanie nie musisz iśc z kontuzją ty decydujesz mozesz przerwac marz za rok czy za miesiac powtórzyc to wyzwanie tylko dla tych co lubia i ryzyko i współzawodnictwo własnie sie do tego przygotowuje

      Reply
      • Sebastian U napisał(a):
        19 sierpnia 2016 o 18:17

        Jeżeli chodzi o GSŚ to ten szlak idzie przejść w 4 dni. Z górskim pozdrowieniem hej

        Reply
  2. leszek napisał(a):
    25 czerwca 2015 o 05:47

    Hmmm…………….
    No to jak to wreszcie jest?
    Jest ten limit 25km, czy go nie ma?
    I co z tymi ograniczeniami czasowymi 18 i 21 dni na przejście całego szlaku?

    Uwag jest kilka:
    Jak zauważył powyżej „Edmund” takie obostrzenie to pogoń z czasem i wzrost zagrożenia wypadkiem w górach, do tego dochodzi tak prozaiczny element jak walor poznawczy i krajoznawczy. Osoba będąca na szlaku nie jest w żaden sposób zainteresowana otoczeniem a jedynie gna w pokonywaniu kilometrów.
    Z własnego doświadczenia wiem, że aby spokojnie pozwiedzać okolicę, nacieszyć oko widokami, zejść ze szlaku by odwiedzić pobliskie muzeum lub wejść na pobliski szczyt oraz nie wypłoszyć wszystkiej zwierzyny w promieniu 10 km, to dzienny limit powinien oscylować w granicach 20 km. Do tego dochodzi element bezpieczeństwa wędrówki w górach podczas burz, czasem rozsądniej jest przeczekać.
    No ale oczywiście nie każdy musi być posiadaczem i zdobywać diamentowe odznaki GSS czy GSB, kto chce być turystą niech zadowala się niższymi stopniami, a kto uprawia sporty ekstremalne ten ma szansę na wyższe stopnie.

    Odnośnie natomiast nielegalnego rozpowszechniania książeczek – to może zasadnym byłoby podanie prawidłowych linków do aktualnych stron do ORSO PTTK w Opolu.

    Reply
  3. leszek napisał(a):
    25 czerwca 2015 o 06:14

    No wreszcie się dokopałem do tego regulaminu – chyba 🙂
    http://www.opole.pttk.pl/galeria/foto_pomorze/img137.html

    Wyraźnie w par. 3 jest dzienny limit!
    A jakby mało tego to w par 8 jest zapis, cyt:
    „Potwierdzenia przebycia poszczególnych szlaków dokonuje się poprzez wpisanie w zamieszczonej tabeli potwierdzeń daty przejścia przez dane odcinki i podpisu przodownika turystyki górskiej PTTK, mającego uprawnienia na dany obszar górski lub przewodnika świętokrzyskiego, sudeckiego, beskidzkiego wraz z podaniem numeru legitymacji, oraz przystawienie na pustych stronach książeczki pieczątki najbliższego obiektu turystycznego oraz dodatkowo według własnych możliwości wklejeniu zdjęcia z trasy. ”
    koniec cytatu.
    Super tylko gdzie jest ta „……zamieszczona tabela potwierdzeń…..”, skoro w dalszej części regulaminu jest mowa o książeczce to o jaką książeczkę chodzi skoro we wcześniejszym wpisie Pan Kwiecień sugeruje, że nielegalne książeczki nie będą weryfikowane.
    Coś tu wypada chyba wyprostować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!111

    Reply
  4. WojteKwiecień napisał(a):
    23 lipca 2016 o 17:34

    Już Panu Leszkowi „prostuję”. NIE MA LIMITU W KM. Panie Leszku od kiedy liczymy przejście szlaków górskich w kilometrach (km) ??? Tylko w szlakach pieszych. To co jest napisane na stronie PTTK O/Opole nie ma pokrycia w rzeczywistości ten regulamin to fikcja. Nie ma tam już żadnego Klubu Turystyki Górskiej NR 21 „ŚWISTAK” !!! Obecnie jesteśmy jego kontynuatorem Koło Turystyki Górskiej NR 21 „OPOLE” który przeszedł do Oddziału Regionalnego PTTK Śląska Opolskiego w Opolu
    ul. Barlickiego 2A i zmienił nazwę.
    Oddział PTTK Opole nie weryfikuje patrz ich komunikat na ich stronie naszej odznaki od 2014.
    Cały ten regulamin jest nieaktualny były samowolnie przerobiony przez „działacza PTTK” który siedzi w turystyce pieszej a tam liczy się w km. Były kiedyś książeczki GSGP mojego autorstwa ale „działacz PTTK” zrobił sobie z tego niezły PRYWATNY INTERES w PTTK. Dlatego zaliczamy przejścia bez limitu 25 km i kolejności zdobywania odznak w stopniowaniu GSŚ, GSS, GSB w książeczkach GOT PTTK , GOT PTT, GSŚ – GSS – GSB PTT lub własnych kronikach.
    Żeby nie nabijać prywatnej kiesy „DZIAŁACZA PTTK” w Oddziale PTTK Opole od 2015
    tj przejścia naszego Klubu/Koła PTTK NR21 do ORSO PTTK nie uznajemy robionych na ksero -przez wspomnianego „DZIAŁACZA PTTK” – naszych byłych książeczek GSGP.
    Panie Leszku nie dajemy zarabiać OSZUSTOM !!!

    Panie Leszku już wkrótce rusza nowa strona Oddziału Regionalnego PTTK Śląska Opolskiego http://www.orso.pttk.pl gdzie szykujemy pełny pierwotny regulamin GSGP. Aktualnie można zobaczyć, że od zeszłego roku powstał Terenowy Referat Weryfikacyjny odznaki GOT PTTK i naszej GSGP. Mamy już ponad trzysta osób zweryfikowanych w naszych odznakach. JEST JUŻ HONOROWA – czwarta odznaka – ZDOBYWCY GSGP – dla zdobywców tak jak było pierwotnie ustalone będzie wydawana bezpłatnie.
    Cena naszych odznak GSŚ, GSS, GSB wynosi 10zł za jedną odznakę.
    Link do naszej strony :
    http://www.orso.pttk.pl/index.php/17-zarzad/39-trw-got-pttk-glowne-szlaki-gorskie-polski

    Powtarzam PTTK O/Opole jest poza dystrybucją naszej odznaki GSGP ponieważ nie ma żadnych praw autorskich oraz dorobku klubu/koła PTTK
    Nie będziemy SWOJĄ PRACĄ SPOŁECZNĄ W PTTK NABIJAĆ PRYWATNYCH KIESZENI TOWARZYSZOM Z PTTK!!!

    Autor regulaminu , książeczki i odznaki GSGP
    WojteKwiecień
    KTG Opole
    ORSO PTTK

    Reply
  5. Remigiusz napisał(a):
    21 lipca 2017 o 12:06

    Dzień dobry.
    Czy Ktoś z szanownych forumowiczów mógłby mi odpisać kiedy i w jakich godzinach jest możliwy kontakt z Oddział regionalny Śląska Opolskiego. Chcę zweryfikować szlak Świętokrzyski, ale telefonu tam nikt nie odbiera, byłem tam i cicho sza. Do tego na maila też nie mam odpowiedzi. Niestety nigdzie nie widzę informacji o możliwych godzinach kontaktowych.
    pozdrawiam

    Reply
    • Lukasz D napisał(a):
      29 stycznia 2018 o 15:27

      @Remigiusz, nie wiem czy nie za późno, polecam kontaktować się z Panem Wojtkiem Kwietniem, 728 515 953. http://www.orso.pttk.pl ; wojtekwiecien@gmail.com

      Reply
  6. Michał Henryk napisał(a):
    26 września 2019 o 13:05

    Temat odznak opolskich kończy się za nieco ponad półtora miesiąca. Natomiast co do zdobywania diamentowych odznak szlaków głównych, to według wiadomości z centralnego ośrodka turystyki górskiej PTTK na zdobycie stopnia diamentowego konieczne jest przejście całego szlaku w czasie jednej, nieprzerywanej wycieczki.

    Reply
    • Michał Henryk napisał(a):
      26 września 2019 o 13:06

      3,5 miesiąca miało być, czyli z końcem 2019 r..

      Reply
  7. WojteKwiecień napisał(a):
    17 grudnia 2019 o 16:39

    Witam proszę zobaczyć na stronę http://www.orso.pttk.pl
    dalej kontynuujemy odznakę Główne Szlaki Górskie Polski
    na następne 5 lat z Kołem Turystyki Górskiej nr21 OPOLE ORSO PTTK
    Będzie nowa jubileuszowa odznaka 10-lecia GSGP
    Pozdrawiam
    WojteKwiecień – autor odznaki GSGP

    Reply

Odpowiedz Anuluj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chmura tagów

Beskidenverein Beskid Makowski Beskid Mały Beskid Niski Beskid Sądecki Beskid Wyspowy Beskid Śląski Beskid Żywiecki bezpieczeństwo Bieszczady GOPR Gorce Górska Odznaka Turystyczna Góry Bardzkie Góry Kamienne Góry Orlickie Góry Stołowe Góry Złote Góry Świętokrzyskie Jerzy Kondracki jeziora Karkonosze Karpaty Korona Gór Polski Korona Karpat Korona Sudetów Kotlina Kłodzka Masyw Śnieżnika Małe Pieniny Pieniny Pogórze Ciężkowickie Pogórze Rożnowskie polany porady PTT PTTK Rudawy Janowickie Sudety Słowacja Tatry TOPR trójstyk uzdrowiska zima w górach łańcuchy górskie

Najnowsze artykuły

  • Czeskie szczyty Korony Sudetów
  • Beskid Makowski
  • Wejście na Moldoveanu
  • Drewniane kościoły i cerkwie polskich Karpat
  • Zimowe wejście na Gęsią Szyję

Najnowsze artykuły

  • Czeskie szczyty Korony Sudetów
  • Beskid Makowski
  • Wejście na Moldoveanu
  • Drewniane kościoły i cerkwie polskich Karpat
  • Zimowe wejście na Gęsią Szyję

Ostatnie komentarze

  • Dam o Beskid Makowski
  • WojteKwiecień o Odznaki głównych szlaków górskich
  • Piotr o Wejście na Radziejową
  • Pietrek o Wejście na Radziejową
  • Michał Henryk o Odznaki głównych szlaków górskich

Kontakt

  • admin@szlak.info
    • Facebook
    • Google+
    • Twitter
    • RSS
(c) 2012 szlak.info - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Niniejsza strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji nt. plików cookies