Góry Sokole stanowią jedną z ciekawszych atrakcji okolic Jeleniej Góry. Choć niewysokie i łatwo dostępne nawet dla niewprawionych turystów, dzięki swoim skalistym wierzchołkom oferują doskonałe widoki.
Góry Sokole, zwane też Sokolikami, stanowią część Rudaw Janowickich. Położone są na północno-zachodnim krańcu tego pasma, zaś od głównego masywu oddziela je Przełęcz Karpnicka. Do Sokolików zalicza się jedynie sześć wzniesień: Buczka, Łysą, Rudzika, Browarówkę oraz Sokolika (642 m n.p.m.) i Krzyżną Górę (654 m n.p.m.).
Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszą się zwłaszcza dwa ostatnie szczyty. Ich charakterystyczny, kopulasty kształt jest doskonale widoczny z wielu okolicznych wzniesień. Gdy przewodnicy sudeccy mawiają, że z Kotliny Jeleniogórskiej widać nie tylko Karkonosze, ale i biustonosze, mają wówczas na myśli właśnie Góry Sokole.
Sokolik i Krzyżna Góra słyną także z potężnych granitowych bloków skalnych znajdujących się na ich wierzchołkach. Stanowią one nie tylko fantastyczne punkty widokowe (z których podziwiać można wspaniałe panoramy Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich czy Kotliny Jeleniogórskiej), ale są także miejscem od dawna znanym wspinaczom (swoją karierę zaczynała tu m.in. Wanda Rutkiewicz).
Szczególnie duża ilość ubezpieczonych dróg o różnej trudności znajduje się na Sokoliku. Poniżej szczytu znajduje się zresztą stała baza wspinaczy, których można tu spotkać właściwie o każdej porze roku.
Niemniej widokowa Krzyżna Góra zawdzięcza swą nazwę metalowemu krzyżowi na jej szczycie. Został on tam ustawiony w 1830 roku na polecenie pruskiej księżnej Marii von Hessen-Homburg, która mogła ów krzyż oglądać z okien swojego pałacu w Karpnikach. Na zboczach góry znajdują się także skromne ruiny jeszcze starszego zamku Sokolec.
Do Gór Sokolich najłatwiej dojechać drogą łączącą Trzcińsko z Karpnikami. Samochód można zostawić na parkingu na Przełęczy Karpnickiej (parking płatny) lub dojechać drogą gruntową w pobliże Schroniska PTTK „Szwajcarka” (parking bezpłatny).