Mały Szlak Beskidzki jest stosunkowo krótkim szlakiem długodystansowym, liczącym 137 km. Został on poprowadzony przez te pasma Beskidów, które omija Główny Szlak Beskidzki; wiedzie zatem szczytami Beskidu Małego, Makowskiego oraz Wyspowego. Jego przebycie pozwala nie tylko poznać urok tych gór, ale również nabrać kondycji przed dłuższymi wyprawami.
Mały Szlak Beskidzki jest górskim szlakiem pieszym, oznaczonym kolorem czerwonym. Prowadzi ze Straconki (dzielnicy Bielska-Białej) na Luboń Wielki. Można go oczywiście przejść w dowolnym kierunku, jednak niniejszy artykuł będzie opisywał przejście z zachodu na wschód.
Warto dodać, że Mały Szlak Beskidzki przechodzi przez 7 punktów pośrednich z wykazu tras punktowanych GOT PTTK, a więc wyprawę tę można zaliczyć na poczet dużej odznaki GOT. Na szlaku tym można także zdobyć specjalną odznakę PTT.
Planowanie trasy
Szlak można przebyć przeciągu 4-6 dni. Z uwagi na rozkład noclegów na trasie, optymalny wydaje się wariant 6-dniowy, w którym pierwszy i ostatni dzień można częściowo przeznaczyć na dojazd oraz powrót.
Przy takim rozkładzie, kolejne dni na szlaku wyglądają następująco:
Dzień 1. Straconka – Porąbka (12 km, 4 h)
Dzień 2. Porąbka – Schronisko PTTK na Leskowcu (24 km, 6 h)
Dzień 3. Schronisko PTTK na Leskowcu – Palcza (30 km, 8 h)
Dzień 4. Palcza – Schronisko PTTK na Kudłaczach (30 km, 8 h)
Dzień 5. Schronisko PTTK na Kudłaczach – Mszana Dolna (26 km, 8 h)
Dzień 6. Mszana Dolna – Luboń Wielki (8 km, 3 h).
Wariant ten obejmuje 5 noclegów na szlaku. Na pierwszy z nich można wybrać Schronisko na Hrobaczej Łące lub w jedną z kwater prywatnych w Porąbce, zaś na drugi – Schronisko PTTK na Leskowcu. Trzeci nocleg wypada w Palczy, jednak w miejscowości tej nie ma punktów oferujących noclegi (choć w komentarzach pod niniejszym artykułem pojawił się kontakt do pani Ani, która noclegów udziela). Najbliższe znajdują się w Budzowie i Harbutowicach, dokąd można dojechać autobusem (częste kursy). Czwarty nocleg to Schronisko PTTK na Kudłaczach lub bardzo sympatyczna agroturystyka położona tuż obok. Ostatni nocleg wypada w Mszanie Dolnej, która oferuje bardzo rozwiniętą i zróżnicowaną cenowo bazę noclegową.
Sklepy spożywcze na szlaku znaleźć można w Krzeszowie Górnym, Zembrzycach, Palczy, Myślenicach, Kasinie Wielkiej i Mszanie Dolnej. Ciepły posiłek można zjeść w mijanych po drodze schroniskach, bufecie na górze Żar (w sezonie), karczmie na Przełęczy Kocierskiej oraz licznych punktach gastronomicznych w Myślenicach oraz Mszanie Dolnej.
Przejście trasy
Szlak zaczyna się w Straconce, dzielnicy Bielska-Białej. Oznaczenie początku szlaku znajduje się na słupie w pobliżu kościoła i przystanku autobusowego. Czerwone znaki wiodą początkowo wśród zabudowań, a następnie wchodzą w las. Ścieżka pnie się stromo na Gaiki, a następnie (już łagodniej) prowadzi na kolejne szczyty. Na Hrobaczej Łące znajduje się rozświetlony nocą krzyż milenijny oraz prywatne schronisko. Za szczytem szlak powoli schodzi z grzbietu górskiego do zapory w Porąbce.
Za zaporą szlak wspina się na górę Żar, na której znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej. Ze szczyty roztacza się także rozległy widok na całą okolicę. Dalej ścieżka wiedzie na Kiczerę, a następnie długim zalesionym grzbietem na Przełęcz Kocierską, na której stoi pokaźnych rozmiarów hotel z klimatyczną karczmą. Za przełęczą znaki prowadzą przez las aż do polany na szczycie Potrójnej, gdzie od niedawna działa chatka udzielająca noclegów. W swym dalszym przebiegu szlak mija kolejną chatkę (studencką), wyciąg narciarski oraz skalne ostańce na szczycie Łamanej Skały. Stąd leśny dukt wiedzie na Leskowiec (kolejny punkt widokowy) i dalej na Groń Jana Pawła II, gdzie znajduje się schronisko PTTK oraz spora kaplica.
Od schroniska szlak schodzi w dół do Krzeszowa Górnego, gdzie kończy się Beskid Mały, a zaczyna Makowski. Następnie czerwone znaki prowadzą przez pasmo Żurawnicy, usiane malowniczymi domostwami oraz kapliczkami. Ścieżka wkrótce schodzi do Zembrzyc, gdzie przecina rzekę Skawę, by następnie wspiąć się na Chełm. Na szczycie góry znajduje się XVI-wieczna figura św. Onufrego, patrona podróżnych. Dalej szlak widzie zalesionym grzbietem góry na Chełm Wschodni, skąd malowniczymi pastwiskami schodzi do Palczy.
Z Palczy znaki prowadzą na Pasmo Babicy. Z początku ścieżka wiedzie widokowymi polanami, by następnie wejść w las. Wychodzi z niego tuż przed samymi Myślenicami, gdzie mija słynną lipkę, uwiecznioną w herbie miasta. Szlak dochodzi do rynku, a następnie zawraca i przez most na rzece Rabie prowadzi do wypoczynkowej dzielnicy miasta zwanej Zarabiem. Dalej ścieżka pnie się stromo pod górę, wchodząc na szczyt Uklejnej. Odtąd szlak wiedzie przez malownicze przysiółki, z których roztacza się widok na dolinę Raby, by w końcu dotrzeć do Schroniska PTTK na Kudłaczach.
Za schroniskiem szlak znów wchodzi w las, wspinając się na szczyt Łysiny oraz Lubomira, na którym znajduje się nowe obserwatorium astronomiczne. Stąd ścieżka wiedzie w dół do Przełęczy Jaworzyce, gdzie kończy się Beskid Makowski, a zaczyna Wyspowy. Dalej czerwone znaki prowadzą przez Wierzbanowską Górę i Dzielec, a następnie schodzą do Kasiny Wielkiej. Wyznakowany wzdłuż drogi szlak, w końcu odbija w prawo wdrapuje się na Lubogoszcz. Odtąd płaska już ścieżka prowadzi na nieco niższy zachodni wierzchołek góry, by w końcu zejść w dół do Mszany Dolnej.
Z centrum miasta szlak wiedzie na jego przedmieścia, skąd asfaltowymi i polnymi drogami prowadzi na Przełęcz Glisne. Wąska i stroma ścieżka prowadzi stąd na szczyt Lubonia Wielkiego. Tam, na ścianie schroniska PTTK, znajduje się oznaczenie końca Małego Szlaku Beskidzkiego. Pozostaje jeszcze tylko zejście do Rabki-Zdroju, dokąd wiodą aż trzy różne szlaki: żółty (najtrudniejszy, poprowadzony Percią Borkowskiego przez gołoborze) oraz niebieski i zielony.
Mapę całego szlaku można znaleźć tutaj.
Tekst zaktualizowano 28 lutego 2017 r.
Hej,
gdyby ktoś kiedyś szukał w Palczy noclegu, piszcie śmiało anna.urbanczyk95@gmail.com, zawsze coś się znajdzie :))
Planuję MSB na wrzesień to będę miał informację od Ciebie Aniu na uwadze 🙂
Witaj Zbyszku…. również na wrzesień planuje taki marsz… możne razem :-). Jeżeli oczywiście taka opcja wchodzi w grę. Pozdrawiam też Zbyszek 🙂
Dopiero teraz odczytałem Twojego posta :(, mnie się do dziś nie udało z MSB gdyż miałem problem z urlopem żeby go na raz zrobić ale w tym roku to moje postanowienie Nowo Roczne….a mam już na wrzesień 8 dni wolnego a jak u Ciebie udało Ci się go zrobić? Pozdro
Witam. Przed Palczą (Chełmem) można zejść zielonym szlakiem do Budzowa. 4,5 kilometra. Nocleg – agroturystyka „U Teresy” Budzów. Dla leniwych bus z drogi przecinającej MSB w Palczy. Chyba trzy przystanki.
Witam serdecznie. Czy ktos moglby mi powiedziec jsk moga przedstawiac sie warunki na MSB po 20 listopada.? Czy warto ? Pozdrawiam obiezyswiatow.