Na terenie polskiej części Sudetów znajduje się pięć wodospadów, z czego aż cztery w paśmie Karkonoszy. Łatwo dostępne dla turystów, od stuleci są celem licznych wycieczek, przez co część z nich można dziś oglądać tyko za dodatkową opłatą.
Najwyższym wodospadem, mierzącym aż 27 metrów, jest Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Znajduje się tuż obok prywatnego schroniska „Kamieńczyk”, przy znakowanym na czerwono Głównym Szlaku Sudeckim. Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajduje się wodospad, jest płatny. Dodatkowo płaci się za wejście w pobliże wodospadu; za damo można go natomiast podziwiać z dalszej odległości, z punktu widokowego.
Drugim pod względem wysokości wodospadem polskich Sudetów jest Wodospad Wilczki położony w Masywie Śnieżnika. Obecnie ma on 22 metry wysokości, choć przed 1997 rokiem był o 5 metrów wyższy. Podczas wielkiej powodzi wezbrane wody rzeki Wilczki wymyły bowiem sztucznie usypany kamienny próg, który wykonano na początku XIX wieku. Teren wodospadu chroniony jest dziś rezerwatem przyrody, można go podziwiać zarówno z dołu jak i z góry, dzięki przerzuconemu nad nim mostkowi. Tuż obok niego przebiega Główny Szlak Sudecki na odcinku Igliczna – Międzygórze.
Kolejnym karkonoskim wodospadem jest mierzący 13 metrów wysokości Wodospad Szklarki w pobliżu Szklarskiej Poręby. Położony jest w pobliżu czarnego i niebieskiego szlaku, tuż przy Schronisku PTTK „Kochanówka”. Teren wokół wodospadu jest enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego, przez co wstęp w jego pobliże jest płatny.
W Karkonoszach znajdują się jeszcze dwa mniejsze wodospady. Pierwszym z nich jest, położony w pobliżu wsi Przesieka, 10-metrowy Wodospad Podgórnej. Obejrzeć go można nieodpłatnie, wędrując czarnym lub zielonym szlakiem turystycznym. Kolejnym jest Wodospad Łomniczki na zachodnich zboczach Kotła Łomniczki, który w zasadzie jest ciągiem kilku kaskad (nie ma tu swobodnego pionowego spadku wody). Wodospad znajduje się na terenie parku narodowego, a u jego podnóża przebiega Główny Szlak Sudecki.