szlak.info
  • Email
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • RSS
  • Pasma górskie
  • Szczyty
  • Szlaki
  • Schroniska
  • Odznaki
  • Miejscowości
  • Atrakcje turystyczne
  • Porady
Nawigacja
Przeszukaj stronę...

Wejście na Moldoveanu

10 marca 2017 / admin / Szczyty
4

Położony w Górach Fogaraskich szczyt Moldoveanu (2544 m n.p.m.) to najwyższy wierzchołek Karpat Południowych oraz całej Rumunii. Zdobycie szczytu nie jest technicznie trudne, wymaga jednak długiej wędrówki. Spośród wielu szlaków wiodących na Moldoveanu, najbardziej malowniczym jest szlak graniowy, prowadzący znad jeziora Balea Lac.

Fogarasze są rozległym pasmem górskim, mającym przeszło 70 km długości i ponad 40 km szerokości. Ich główna grań jest bardzo oddalona od najbliższych siedzib ludzkich i przez to dość trudno dostępna. Jedyną drogą prowadzącą przez pasmo jest słynna Szosa Transfogaraska (droga nr 7C), która przecina główną grań Fogaraszy w pobliżu jeziora Balea Lac. Jest to malownicze i popularne wśród turystów miejsce, toteż znajduje się tu kilka restauracji oraz schronisk. To właśnie stąd prowadzi najbardziej widokowy szlak na Moldoveanu.

Planowanie trasy

Trasa z Balea Lac na najwyższy szczyt Rumunii ma długość 14 km, a jej pokonanie zajmuje około 7 godzin. Na powrót potrzeba drugie tyle, a więc (jak nietrudno policzyć) cała wycieczka potrwa jakieś 14 godzin. W zasadzie można więc zdobyć Moldoveanu w jeden dzień, o ile spełni się kilka niezbędnych warunków.

Pierwszym z nich jest odpowiednia kondycja uczestników wycieczki. Kto ma za sobą sporo porównywalnie długich wycieczek w Tatrach, ten powinien dać radę i tam. Kolejnym warunkiem jest słoneczna pogoda. Jeśli prognoza przewiduje na dany dzień duże zachmurzenie lub, co gorsza, opady deszczu, lepiej zrezygnować. Istotny jest wreszcie termin wycieczki. Tak długi marsz wymaga długiego dnia, najlepiej zatem wybrać się na szlak w czerwcu lub lipcu.

Z uwagi na to, że na trasę trzeba będzie wyruszyć o 6 rano, a powrót nastąpi około godziny 21, niezbędny będzie nocleg w pobliżu Balea Lac. Schroniska nad samym jeziorem (Cabana Balea Lac i Cabana Paltinu) są dość drogie, bardzo oblegane i nie da się w nich zarezerwować noclegu online. Kawałek dalej znajduje się natomiast schronisko Cabana Capra, które oferuje taką możliwość.

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by tak długą trasę pokonywać w jeden dzień, istnieje również możliwość podzielenia wycieczki na 2 lub 3 dni. Trzeba będzie wówczas zatrzymać się na nocleg w schronisku Cabana Podragu, znajdującym się w pobliżu szlaku na Moldoveanu, mniej więcej w połowie trasy na szczyt.

W przypadku wyboru wariantu jednodniowego, na szlaku nie będzie możliwości uzupełnienia zapasów wody czy jedzenia, a więc cały prowiant trzeba będzie wziąć ze sobą do plecaka. Nocleg w Cabana Podragu również nie poprawia zbytnio sytuacji, gdyż schronisko to dysponuje bardzo skromnym zapleczem gastronomicznym.

Przejście trasy

Szlak prowadzący z Balea Lac na Moldoveanu nie jest trudny. Mimo iż prowadzi on główną granią Fogaraszy, znajdują się tu zaledwie dwa krótkie fragmenty zabezpieczone łańcuchami. Cała trasa jest też relatywnie płaska. W większości trawersuje ona mijane szczyty, wchodząc jedynie na Arpasul Mare (w połowie drogi) oraz Vistea Mare (tuż przed samym Moldoveanu). Po drodze trzeba będzie zejść do trzech niewielkich dolinek, każdorazowo tracąc nie więcej niż 200 m wysokości.

Znakowanie szlaków

Warto również zauważyć, że Rumunii szlaki znakuje się inaczej niż w Polsce. Znaki malowane są w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i żółtym, ale mogą one przyjmować formę czterech różnych symboli: paska, krzyżyka, koła i trójkąta. Daje to zatem aż 12 możliwości znakowania szlaku. Na mapach ani drogowskazach nie są podawane czasy przejść danego odcinka, dlatego zostały one podane w poniższym opisie.

Mapkę całej trasy można znaleźć tutaj.

Balea Lac – Saua Capra (szlak znakowany niebieskim trójkątem), 30 min
Szlak oznaczony niebieskim trójkątem zaczyna się w pobliżu Balea Lac, przy schronisku leżącym nad samym jeziorem. Wąska żwirowa ścieżka od samego początku pnie się stromo pod górę, prowadząc na Saua Capra (Przełęcz Koziorożca).

Saua Capra – Portita Arpasului (szlak znakowany czerwonym paskiem), 1 h
Na przełęczy należy wybrać szlak oznaczony symbolem czerwonego paska. Początkowo schodzi on do jeziora Lacul Capra, a następnie omija trawersem szczyt o tej samej nazwie. Dalej ścieżka obniża się, prowadząc do niewielkiej dolinki, w której nawet latem zalega zwykle śnieg. W końcu szlak dochodzi do przełęczy Portita Arpasului, przy której znajduje się malownicza formacja skalna zwana Fereastra Zmeilor (Smocze Okno). Poniżej przełęczy znajduje się schron turystyczny, z którego można skorzystać w razie załamania pogody.

Portita Arpasului – Saua Podragu (szlak znakowany czerwonym paskiem), 2 h 30 min
Za wspomnianą przełęczą zaczyna się trudniejszy odcinek szlaku. Znajduje się tu kilka łańcuchów, które ułatwiają wędrówkę po skalnej grani, nie ma tu jednak ekspozycji. Następnie ścieżka schodzi z grani, prowadząc przez malowniczą dolinkę, by nieco dalej wspiąć się na Arpasu Mare (2468 m n.p.m.). Ze szczytu po raz pierwszy zobaczyć można cel wędrówki – Moldoveanu. Z Arpasu Mare szlak prowadzi ostro w dół do jeziorka Lacul Podul Giurgiului (kiedyś znajdował się tutaj schron turystyczny), za którym ponownie wspina się na przełęcz Saua Podragu.

Uwaga! Z przełęczy tej odchodzi szlak znakowany symbolem czerwonego trójkąta, prowadzący do schroniska Cabana Podragu. Skorzystać z niego mogą turyści, którzy zdecydowali się wejść na Moldoveanu w ramach dwu- lub trzydniowej wycieczki. W przypadku zdobywania szczytu w jeden dzień, na odwiedziny schroniska nie będzie czasu, gdyż dojście do niego zajmuje co najmniej 40 minut (w jedną stronę).

Saua Podragu – Vistea Mare (szlak znakowany czerwonym paskiem), 2 h 20 min
Wybierając drogę w kierunku Moldoveanu, należy wciąż podążać za znakiem czerwonego paska. Od tego momentu szlak prowadzi łagodnym trawersem, omijając kilka szczytów głównej grani Fogaraszy. Można tu spotkać liczne stada pasących się owiec oraz pilnujące je psy pasterskie (na te drugie lepiej uważać). W końcu szlak podchodzi do podstawy masywu Modoveanu, gdzie zaczyna się strome podejście na szczyt Vistea Mare (2527 m n.p.m.).

Vistea Mare – Moldoveanu (szlak znakowany czerwonym kołem), 20 min
Z Vistea Mare (trzeciego najwyższego szczytu Gór Fogaraskich oraz Rumunii) na Moldoveanu prowadzi szlak wyznakowany symbolem czerwonej kropki. Na przełęczy pomiędzy oboma wierzchołkami znajduje się nieco trudniejszy odcinek zabezpieczony łańcuchem. Tuż za nim znajduje się upragniony szczyt. Stoi na nim duża tablica z oznaczeniem, przyniesione tu przez turystów rumuńskie flagi oraz pamiątkowa księga, do której każdy zdobywca może się wpisać.

Z samego wierzchołka (będącego najwyższym punktem w promieniu kilkuset kilometrów) roztaczają się niesamowite widoki na całą okolicę. Warto się nimi chwilę nacieszyć, pamiętając jednak o długiej drodze powrotnej do Balea Lac.

Galeria zdjęć




Góry Fogaraskie, Korona Karpat, Rumunia

4 komentarzy do “Wejście na Moldoveanu”

  1. banio napisał(a):
    1 sierpnia 2017 o 16:05

    wrociłem właśnie, pogoda była bardzo zła i widoczność momentami to 2..3 metry. Może się mylę, ale niestety z Waszego opisu jedno a mapka to chyba zupełnie inny szlak!
    Szlaki są nieźle oznakowane, natomiast poszczególne góry nie mają oznaczeń i człowiek nie wie na co sie wdrapał! Spotkani Niemcy i Węgrzy również twierdzili, że są gdzie indziej niż w rzeczywistości, co zdołałem zweryfikować dopiero po powrocie do Polski i analizie mapy. My szliśmy tak: https://www.traseo.pl/trasa/moldoveanu i w 5h dotarliśmy zaledwie do
    jeziorka Podul Giurgiudul niestety fatalna pogoda zawróciła nas.

    Reply
    • admin napisał(a):
      3 sierpnia 2017 o 18:41

      Załączona mapka faktycznie mogła różnie prezentować przebieg trasy, gdyż dało się w niej zaznaczyć tylko punkt startowy i końcowy, a środek trasy ustalał się dynamicznie przy każdorazowym otwarciu strony.
      Dziękujemy za informację, mapkę zmieniliśmy na inną – teraz powinno już być OK.

      Reply
  2. Marek napisał(a):
    11 września 2017 o 22:49

    Następnym razem warto skorzystać z aplikacji Munţii Noştri i pobranej przez nią bezpłatnej mapy Gór Fogaraskich i Iezer-Papusza. Aplikacja pozwala min. kontrolować swoją pozycję na mapie.
    Przy okazji… jest tam też do pobrania kilka innych map popularnych gór w Rumunii, a wydawnictwo deklaruje, że będzie więcej.

    Reply
  3. ann napisał(a):
    29 stycznia 2018 o 10:55

    kiedy najlepiej się tam wybrać (żeby była dobra poogoda ale nie bardzo dużo ludzi) – jakie miesiące polecacie?

    Reply

Odpowiedz Anuluj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chmura tagów

Beskidenverein Beskid Makowski Beskid Mały Beskid Niski Beskid Sądecki Beskid Wyspowy Beskid Śląski Beskid Żywiecki bezpieczeństwo Bieszczady GOPR Gorce Górska Odznaka Turystyczna Góry Bardzkie Góry Kamienne Góry Orlickie Góry Stołowe Góry Złote Góry Świętokrzyskie Jerzy Kondracki jeziora Karkonosze Karpaty Korona Gór Polski Korona Karpat Korona Sudetów Kotlina Kłodzka Masyw Śnieżnika Małe Pieniny Pieniny Pogórze Ciężkowickie Pogórze Rożnowskie polany porady PTT PTTK Rudawy Janowickie Sudety Słowacja Tatry TOPR trójstyk uzdrowiska zima w górach łańcuchy górskie

Najnowsze artykuły

  • Czeskie szczyty Korony Sudetów
  • Beskid Makowski
  • Wejście na Moldoveanu
  • Drewniane kościoły i cerkwie polskich Karpat
  • Zimowe wejście na Gęsią Szyję

Najnowsze artykuły

  • Czeskie szczyty Korony Sudetów
  • Beskid Makowski
  • Wejście na Moldoveanu
  • Drewniane kościoły i cerkwie polskich Karpat
  • Zimowe wejście na Gęsią Szyję

Ostatnie komentarze

  • Andrzej o Mały Szlak Beskidzki
  • Dam o Beskid Makowski
  • WojteKwiecień o Odznaki głównych szlaków górskich
  • Piotr o Wejście na Radziejową
  • Pietrek o Wejście na Radziejową

Kontakt

  • admin@szlak.info
    • Facebook
    • Google+
    • Twitter
    • RSS
(c) 2012 szlak.info - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Niniejsza strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji nt. plików cookies